Sociale Benadering: een hartverwarmende visie

Op steeds meer locaties werkt Van Neynsel volgens de Sociale Benadering. Hierbij staat niet de zorg, maar de kwaliteit van leven voorop. Waarvan wordt een bewoner echt blij? Wat zorgt voor meer zelfvertrouwen en het gevoel ertoe te doen?

Door ons oprecht te verdiepen in bewoners en cliënten vervullen wij hun diepste behoeften. Dat doen we samen. Een samenspel tussen bewoners, hun netwerk en onze professionals. Die persoonlijke benadering maakt het verschil, iedere dag weer.

“De medewerkers investeerden veel tijd in het leren kennen van onze vader en zijn levensverhaal. Zo ontdekten ze al snel wat zijn persoonlijkheid is en wat het leven voor hem de moeite waard maakt. We merken dat als familie door de gesprekken die met hem gevoerd worden en door hoe ze hem zijn dag laten indelen. Natuurlijk is zijn leven veranderd nu hij hier woont, maar zijn gewoontes en routines zijn dat eigenlijk niet, waardoor ons pap ook ons pap kan blijven.”

Geen patiënt, maar gewoon Nel, Khalid, Henriette of Hans

Wij geloven dat hulp nodig hebben bij het douchen je nog geen patiënt maakt. Dat je met een ziekte of beperking geen ander mens wordt. Dat Nel gewoon Nel blijft: partner, moeder, oma, vriendin, administratief wonder én kaartkampioen. En dat ze dit zo lang mogelijk wil vasthouden, ook als ze bij Van Neynsel komt wonen.
Daarom werken we volgens de Sociale Benadering. Zo zien we ouderen zoals Nel niet als patiënt, maar als mens. We nemen haar leven niet over, maar kijken wat ze van ons nodig heeft om zo lang mogelijk vast te houden aan wat haar lief is. Zo zorgen we ervoor dat ouderen onderdeel blijven van de maatschappij en hun kwaliteit van leven zoveel mogelijk behouden.

Leefcirkels

Onze locaties Boswijk, De Grevelingen, Eemwijk, Wij zijn Zuiderschans en Antoniestraatje (onderdeel van Antoniegaarde) werken al volgens de Sociale Benadering en zijn ingericht met leefcirkels. Door deze vorm van zorgtechnologie kunnen bewoners veel meer bewegingsvrijheid houden, in de mate die bij hen past. Iets wat voor iemands eigenwaarde en kwaliteit van leven zeer belangrijk is. Ook onze andere locaties zijn bezig met deze technische inrichting die leefcirkels mogelijk maakt. Door de leefcirkels kunnen we afscheid nemen van de gesloten afdelingen. Bewoners ervaren een vrijheid die bij hen en hun leven past en kunnen zelf keuzes blijven maken. Dat is van onschatbare waarde voor hun (gevoel van) zelfstandigheid. Dit alles past helemaal binnen het gedachtengoed van de Sociale Benadering.

“Hier wordt echt naar me geluisterd. Ik doe er weer toe.”

Pionieren met de Sociale Benadering

In 2022 was Van Neynsel de eerste ouderenzorgorganisatie in Nederland die de Sociale Benadering invoerde bij een woonzorglocatie. Inmiddels werken we in meerdere locaties volgens deze toekomstgerichte visie. Ook onze laatste locaties gaan de komende jaren over op de Sociale Benadering. Hier bereiden we ons samen op voor. Door erover te praten, trainingen te volgen en het ook gewoon te doén. Want in de praktijk gebeurt het.

Dit betekent het voor onze medewerkers

Werken volgens de Sociale Benadering vraagt een andere aanpak dan het verlenen van traditionele zorg. Dat kan even wennen zijn. Het daagt je uit om op een andere manier naar de dag te kijken. Dat zit in grote én kleine dingen. Zo waren onze collega’s altijd gewend om de koffie te verzorgen in de huiskamer. Tegenwoordig kijken we wie hier een rol in wil spelen. Want sommige bewoners vinden het oprecht fijn om voor anderen te zorgen en bij te dragen aan de gemeenschap.
Natuurlijk is ieder mens anders. De Sociale Benadering geeft onze medewerkers de mogelijkheid bewoners en cliënten écht te leren kennen. Zo weten ze wat zij nodig hebben om een zinvolle dag te hebben en kunnen ze daar op inspelen. Dat werkt superfijn. Collega’s zijn enthousiast en vertellen regelmatig dat dit is waarvan ze droomden toen ze kozen voor de ouderenzorg.

“Vervelende situaties kunnen niet veranderd worden, maar ik kan er wel voor iemand zijn. Hier kan ik echt iets voor mensen betekenen en dat geeft de voldoening die ik in mijn vorige werk miste. Daarnaast hebben we enorm veel plezier met de bewoners, we zijn echt een soort familie geworden.”

Sociale Benadering Dementie thuis

Ons pionierswerk begon met de Sociale Benadering Dementie, dus gericht op mensen met (een vorm van) dementie. Dat pionieren deden we niet alleen, maar samen met onder meer de gemeente ‘s-Hertogenbosch. Inmiddels zijn er nog meer lokale (welzijns)organisaties aangehaakt en is de Sociale Bendaring Dementie een gemeente-brede aanpak, die begint bij thuiswonenden mensen met (beginnende) dementie en hun naasten. Bekijk hier de folder en neem contact op als u meer wilt weten.